Türkiye’ye PayPal’sız Ödeme Alınabilen Yabancı Freelance Siteleri

Bu yazımda, PayPal’a gerek olmadan, Payoneer hesabı ile Türkiye’ye ödeme alabileceğiniz yabancı freelance sitelerinden Fiverr, Upwork ve PeoplePerHour hakkında inceleme ve deneyimlerimi paylaşacağım.

PayPal 2016’da Türkiye’deki faaliyetini durdurduğundan beri, Türkiye’den hesap açamıyor veya açılmış hesaplarımızı kullanamıyor; yani alışveriş yapamıyor, ödeme alamıyoruz. Bu durum yabancı freelance sitelerde iş yapmak isteyenler için engel gibi görünse de, iyi haber şu ki sadece Payoneer ile ödeme alabileceğiniz güvenilir platformlar da var.

Payoneer, ödeme alma ve gönderme imkanı sunan PayPal alternatifi yaygın bir online ödeme sistemi. Türkiye’den dileyen herkesin hesap açabiliyor olması dolarla kazanç elde etmek için önemli bir fırsat.

İster profesyonel freelancer olun, ister ek gelir arayışında olun, paylaştığım bu siteler her iki grup için de uygun.

Photo by Vlada Karpovich

Bu sitelerde üyelik oluşturup iş yapmaya başlamak için şirket olma zorunluluğu bulunmuyor. Genelde “kazancımız hangi seviyeye gelince vergilendirmeliyiz” gibi sorular sorulabiliyor. Ama “Şu kadar gelir elde edince şirket kurulmalıdır” gibi önceden belirli bir tutar bulunmamaktadır. Buradaki prensip, uzmanların belirttiği şekilde, az miktarda da olsa geliriniz düzenli hale gelmeye başladığı ilk andan itibaren gelirinizi vergilendirmenizdir. Buradaki video bu konuyla ilgili kafanızdaki soru işaretlerini netleştirecektir.

Fiverr, 160’tan fazla ülkeden üyesi olan, en tanınmış ve yaygın freelance pazaryerlerinden biridir. 2010 yılında kurulmuştur ve genel merkezi İsrail’dir.

1. Fiverr Nasıl Kullanılır? Freelancer Hesabı Açma

Fiverr Türkiye’den kolayca hesap açılabilen platformlardan biri. Üye olduktan sonra freelancer kaydı yapmak için eğitiminiz, becerileriniz, sertifikalarınız gibi bilgileri ve fotoğrafınızı girerek profil hazırlıyorsunuz. Kaydınızın tamamlanması için en az 1 adet sosyal medya hesabı bağlamalı ve telefonunuza gönderilen SMS ile doğrulama işlemi yapmalısınız.

Kaydı tamamladıktan sonra iş bulmak için sistem şu şekilde işliyor: Verdiğiniz hizmet(ler)i anlatan ilanlar oluşturuyorsunuz. Bu ilanlara Fiverr’da “gig” adı veriliyor. Bir gig için minimum $5’dan başlayan fiyat belirliyorsunuz. Alıcılar size (yani ilanınıza) sitede arama yaparak ulaşıyor. Örneğin video düzenleme yaptırmak istiyorsa arama bölümüne “video editing” yazıyor veya o kategoride aratma yapıyor ve karşısına o hizmeti veren ilanlar çıkıyor. İnceleyip içlerinden seçtiklerine mesaj gönderiyor ve böylece freelancer ile görüşmeyi başlatıyor.

2. Fiverr’da Yapılabilen İşler ve İlan (Gig) Oluşturma

Yasal olduğu ve Fiverr’ın şartlarına uyduğu sürece istediğiniz her konuda gig oluşturabilirsiniz. Bu sebeple insanların bir sorununu çözecek farklı becerileriniz varsa onun için de ilan hazırlayabilirsiniz. Sitede 8 ana kategori altında 300’den fazla iş türü bulunmakta. Her birine birkaç örnek verecek olursam:

Grafik & Tasarım: Logo, ambalaj, e-mail, karikatür, banner, portre, desen, takı, streamer grafikleri, iç mekan, dövme tasarımı, görsel editleme

Dijital Pazarlama: SEO, sosyal medya reklamları, e-mail pazarlama, topluluk yönetimi, web analytics

Yazı & Çeviri: Makale, blog, reklam, CV ve başvuru yazısı, marka hikâyesi yazma, araştırma ve özet çıkarma, proofreading, tercüme, transkripsiyon

Müzik & Ses: Video düzenleme, intro&outro, görsel efekt, drone çekimi, kutu açma, kısa reklam videosu, animasyon, alt yazı

Programlama & Teknoloji: WordPress, oyun geliştirme, mobil uygulama, kodlama dersleri, siber güvenlik, kullanıcı testi, dosya dönüştürme

Veri: Veri işleme, görselleştirme, analizi, veri girişi

İş Dünyası: Sanal asistan, eticaret yönetimi, müşteri hizmetleri, pazar araştırma, iş planı yazma, danışmanlık, lead generation

Lifestyle: Online ders, astrolojik danışmanlık, mankenlik&oyunculuk, sağlık, beslenme ve fitness, hayat koçluğu, yemek yapma dersi, stil danışmanlığı, el işi dersleri, sanat&hobi hizmetleri, isme özel eğlenceli video üretme, seyahat ve ülke danışmanlığı

Bir gig oluşturmadan önce fikir edinmek için sitedeki gig’leri ve verilen hizmetin nasıl anlatıldığını incelemenizi öneririm. Yüksek puanlı freelancer’ların ilanlarını incelemeniz daha faydalı olacaktır.

Bazı işlerde alıcının önüne binlerce ilan çıkmakta ve siz bazen bu ilanlarla yarışıyor olacaksınız. O sebeple ilk zamanlarda öne çıkmak için güçlü gig’ler oluşturmalısınız. Baştan savma yazılmış bir ilan hızla pas geçilecektir. İlanınızda sunduğunuz faydayı /çözdüğünüz sorunu anlatın. Varsa o işle ilgili daha önce yaptıklarınızdan bahsedin. Rekabetin arasından sıyrılmak için tabii bir de iyi puanlar alarak başlamalısınız. Müşterinize işle ilgili ufak da olsa fazladan değer yaratmak, size artı puan olarak dönecektir. Bu, müşterinin istediği bir ekstrayı yerine getirmek de olur, talep etmediği ekstra bir fayda sunmak da olur.

3. Fiverr Komisyonları

Hizmet ücretleri

Siteye üyelik ve ilan (gig) oluşturmak ücretsizdir. Fiverr sadece tamamlanan işin tutarı üzerinden %20 komisyon alır.

Para Çekim Ücreti

Fiverr bakiyenizden Payoneer hesabına her aktarımda $1 kesinti uygulanır.

Upwork 180 ülkede freelancer ve işverenleri buluşturan, dünyanın en büyük freelance iş platformlarından biridir. Genel merkezi ABD’dir. Upwork’e özgü daha önce yazdığım 2 yazım var. Burada Upwork’ün nasıl bir platform olduğundan ve komisyonlarından bahsettim. Burada ise Upwork’te profil oluşturma, ilanlara başvuru ve müşteriyle iletişimle ilgili deneyim ve ipuçlarını yazdım. Her ikisinden de detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

PeoplePerHour 2007’de kurulmuştur ve Birleşik Krallık’ın önde gelen freelancer pazaryerlerinden biridir. 180’den fazla ülkeden 3 milyondan fazla freelancer üyesi vardır.

1. PeoplePerHour Nasıl Kullanılır? Freelancer Hesabı Açma ve İlan (Hourlie) Oluşturma

Üye olduktan sonra deneyim, beceri ve varsa portfolyonuzdan oluşan bir profil oluşturuyorsunuz ve profiliniz inceleme aşamasına alınıyor. Freelancer hesabınızın açılması için profilinizin onaylanması gerekli.

Sitede iş bulmak için iki yöntem var:

  • Belli bir iş üzerine kendiniz ilan oluşturup (bu ilanlara Hourlie deniyor) ona sabit bir fiyat belirleyebilirsiniz ve alıcılar sizi bulur. Bir Hourlie’yi minimum £6 | €7 | $10 ücretlendirebilirsiniz.
  • İşverenlerin açtığı iş ilanlarına teklif verme yöntemiyle başvurabilirsiniz

İş başlamadan önce alıcı PeoplePerHour koruması altındaki “emanet” hesabına depozito ödemesi yapar ve çalışma öyle başlar.

2. PeoplePerHour’da Yapılabilen İşler

Sitede 9 ana kategoride işler bulunuyor. Her birine birkaç örnek verecek olursam:

Teknoloji & Programlama: Mobil uygulama, websitesi, oyun, email şablonu, eticaret CMS, CRM geliştirme, veritabanı, veri analizi

Yazı & Çeviri: Transkripsiyon, hayalet yazarlık, her türlü içerik yazarlığı, proofreading

Tasarım: Grafik, logo, etiket, illüstrasyon, karikatür, iç ve dış mekan, moda, CAD, 3D tasarım

Dijital Pazarlama: SEM, Adwords, Adsense, web analiz, affiliate, influencer, viral, email pazarlama

Video, Fotoğraf & Görsel: Görsel ve video düzenleme, video üretimi, film çekimi

İş Dünyası: Yönetici asistanlığı, iş planı yazma, sunum hazırlama, finans, muhasebe, danışmanlık, vergi, hukuk

Müzik & Ses: Seslendirme, müzik prodüksiyon, şarkı yazma, aranje, ses kaydı, mixing, editing, ses mühendisliği, şarkı söyleme, şarkı sözü yazarlığı

Pazarlama, Marka & Satış: Markalaşma, halkla ilişkiler

Sosyal Medya: Sosyal medya analizi, stratejisi, topluluk yönetimi, sosyal medya asistanlığı.

3. PeoplePerHour Komisyonları

Siteye üyelik ve kendi ilanlarınızı (Hourlie) oluşturmak ücretsizdir. Mevcut iş ilanlarına başvurabilmek içinse hesabınıza 15 teklif kredisi tanımlanıyor. Daha fazla başvuru hakkı için ek kredi satın almalısınız.

Sitede kullanılan 3 adet para birimi var, sterlin, dolar ve euro. Ama Payoneer hesabınızın para biriminden farklı bir para biriminden çekim yapmak isterseniz hesabınıza aktarmadan önce tutarı %2,5 kesintiyle dönüştürmeniz gerekir. Örneğin Payoneer para biriminiz dolar ise dolar bakiyenizden çekim yaparken dönüştürme kesintisine uğramazsınız.

Hizmet ücretleri

£250 | $350 | € 300 altı: %20 (KDV hariç)

£250 | $350 | €300 – £5000 | $7000 | €6000 arası: %7,5 (KDV hariç)

£5000 | $7000 | € 6000 üstü: %3,5 (KDV hariç)

Bu oranlar 1 müşteri içindir; yani bir alıcıya ömür boyu yaptığınız tüm işleri kapsar. (Örneğin aynı alıcıya her biri £100 olan 3 iş yaptınız, toplamda £250’u geçtiği için artık o kişiye yapacağınız yeni işlerde %20 değil, %7,5 komisyon alınır.)

Döviz Dönüştürme Ücreti: %2,5

Para Çekim Ücreti

PeoplePerHour bakiyenizden Payoneer hesabına her aktarımda £2 | $3 | €2,5 kesinti uygulanır.

4. PeoplePerHour’un Dezavantajı

Üyeliği onaylandıktan sonra freelancer’lar 3 aylık bir “deneme süresi”ne tâbiler.

Bunun anlamı şu: İlk 3 ay içerisinde, 4 ve üzeri yıldız aldığınız 2 adet Hourlie ya da toplamda £100 tutarında iş tamamlamanız gerekmektedir. Eğer ilk 3 ayda bu koşulları karşılayamazsanız üyeliğiniz dondurulur. Siteyi kullanmaya devam etmek istiyorsanız 1 ay veya 3 aylık uzatma paketlerinden birini satın almalısınız.

Bu mecburi değil, yani ödemeyip siteyi kullanmayı bırakabilirsiniz. Ama ilanlara başvuru yapabilmek istiyorsanız ancak 1 ay veya 3 aylık paketlerden birini satın alıp öyle devam edebilirsiniz.

Bu duruma rağmen herhangi bir üyelik ya da başvuru ücreti olmadığı için, yine de denemeye değer.

Son bir bilgi daha: Aşağıda, Payoneer ile değil, PayPal ile ödeme yapan birkaç platform paylaşıyorum. İnternette karşınıza çıkarsa ödeme yöntemleri size uymuyorsa direkt pas geçebilirsiniz.

Freelancer.com

Outsourcely

QuickTate (iDictate)

Rev

Clickworker (PayPal+Transferwise)

2 comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir