Etsy’deki En Yaygın 5 Hesap Kapatılma Sebebi

Etsy kendine özgü kuralları olan bir platform. Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinde çok başarılı satışlar yapıyor bile olsanız, Etsy kurallarını bilmeden dükkân açmak hesabınızın açıldığı gibi kapatılmasına sebep olabilir. O sebeple, ne kadar basit gibi görünse de hiçbirini es geçmemeli, “önce dükkânı açayım, sonra düzeltmeleri yaparım” diye düşünmemeli ve kuralları bilerek işe başlamalısınız.

En Yaygın Yapılan 5 Etsy Kural İhlali:

 • Başkasının ödeme bilgilerini girmek
 • Üretim Ortağı ve Dükkân Üyeleri varsa belirtmemek
 • Ürünü yanlış kategoriye girmek
 • Farklı dükkânlarda aynı ürünü satmak
 • Site üyelerine tanıtım/reklam mesajları göndermek

1. Başkasının Ödeme Bilgilerini Girmek

Etsy’de hesap açma işlemi yaparken kimin kimlik belgesi beyan ediliyorsa, o kişinin ödeme bilgileri girilmelidir. Daha net şekilde ifade edersem, kimlik belgesi-kredi kartı-banka hesap bilgisi bu üçü aynı kişiye ait olmalıdır.

2. Üretim Ortağı (Production Partner) ve Dükkân Üyesi (Shop Member) Varsa Belirtmemek

Sizinle beraber çalışan, tasarım, üretim, fotoğraf çekimi, kargo, muhasebe, müşteri hizmetleri gibi görevlerde size yardımcı olan ekip arkadaşlarınız varsa bunları dükkânınızda “Dükkân Üyesi” olarak eklemelisiniz.

Tasarımlarınızı ürettirdiğiniz, bünyenizde çalışmayan bir firma varsa bunu da “Üretim Ortağı” olarak eklemelisiniz. Etsy her iki konuda da şeffaflığa çok önem vermektedir.

3. Ürünü Yanlış Kategoriye Girmek

Ürün, Etsy’deki mevcut kategorilerden hangisi altına düşüyorsa onu seçmelisiniz. Yani örneğin vintage olmayan ama “vintage tarzındaki” bir ürün için vintage kategorisini, hazır malzeme için handmade kategorisini seçmek kural ihlalidir. (“Etsy’de Ne Satılır, Ne Satılamaz?” yazıma buradan ulaşabilirsiniz.)

4. Farklı Dükkânlarda Aynı Ürünü Satmak

1’den fazla dükkânınız varsa eğer aynı ürünü farklı dükkânlarda listelememelisiniz. Bunu yaparken başlık ya da açıklamalarının farklı girilmesi fark etmez. Aynı ürünü satışa koymak yasaklar arasındadır.

5. Site Üyelerine Tanıtım/Reklam Mesajları Göndermek

Site üyelerine tanıtım amaçlı mesajlar yollamak, dükkâna davet etmek ya da onlara mesajla indirim kuponu göndermek kural ihlalidir. Bu tip mesajlar istenmeyen mesaj (spam) sayılır. Bunu bir tanıtım ve promosyon yöntemi olarak kullanmamalısınız. (Not: Müşterilerinizle siparişinden sonra indirim kuponu paylaşabilirsiniz, bunda bir sakınca yoktur. İndirim kuponlarıyla ilgili bilgiye buradaki yazımdan ulaşabilirsiniz.)

Online Etsy Eğitimi: Etsy’e Başlıyoruz. İncelemek için tıklayın:

14 comments

 1. Merhaba, al sat ypmak istiyorum.Ürünü aldığım kişide sitede satış yapıyor.Bu kural ihlali mi?Ya da ondan izin mi almam gerekiyor.Yardımlarınızı rica ederim

 2. merhaba, mağazam ETSY tarafından tatil moduna alınmış ve tatil modundan çıkamıyorum. Tatil modundan nasıl çıkabilirim?

 3. Merhabalar, aynı internet sağlayıcısı ve cihaz üzerinden farklı iki veya üç etsy dükkanına giriş çıkış, ürün yükleme gibi vs. işlemler yapılabilir mi ?

  1. Aynı internet ve cihazdan istediğiniz sayıda hesap açıp kullanabilirsiniz. Ancak bir hesapta yapacağınız kural ihlali sebebiyle kapatılması sonucunda hepsi otomatik olarak kapatılacaktır. Sadece buna dikkat edin.

 4. Merhaba. mağaza açtım iki gün içinde suspend oldu. İtiraz ettim ama kabul edilmedi. Sebebine dair bir mail gelmedi bana. Ablamında mağazası var ve benim kredikartım üzerinden listleme ücreti ödeniyor. Bende aynı kartı ekledim kendi mağazama. Bundan dolayı olmuş olabilir mi?
  İkinci olarak ablamın hesabındaki kart bilgilerini değiştirdikten sonra yeni bir hesap açabilir miyim?

  1. Merhaba. Başkasının kredi kartını kullanmak kural ihlalidir. Kural ihlali sebebiyle kapatıldığı için her açtığınız yeni hesap da kapatılacaktır. Daha önce hiç kullanmadığınız cihazlar (bilgisayar, modem..) kişi, banka hesapları üzerine yeni bir hesap açabilirsiniz. Her şeyin kapatılan hesaptakinden farklı olması gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir