Etsy Nedir? Etsy’de Ne Satılır, Ne Satılamaz?

Etsy, el yapımı ürünler, dijital ürünler, hobi/sarf malzemeleri ve vintage ürünlerin satılabildiği ABD’li global bir pazaryeridir. Yurt dışına açılmak isteyen, ürünlerini dövizle satmak isteyen hem bireysel tasarımcılar ve üreticiler hem de daha büyük çapta firmalar için çok uygun bir platformdur.

Site dili İngilizcedir ancak yabancı dilinizin çok iyi seviyede olması gerekmez. Google Translate sayesinde İngilizcesi olmasa da satış yapan birçok kişi bulunmaktadır.

Satıcılar bu pazaryerinde dükkan açarak ürün fotoğraflarını ve açıklamalarını girip ürünlerini listeler. Satış olduğu zaman da ürünü kendi belirlediği kargo firmasıyla, taahhüt ettiği süre içinde alıcı adresine kargolamakla yükümlüdürler.

Dükkan açmak için herhangi bir başvuru ücreti ya da sabit dükkan kirası bulunmamaktadır. Masraflar yalnızca ürün listeleme ücreti, satış komisyonu ve ödeme komisyonlarıdır. (Etsy ücretleri yazıma buradan ulaşabilirsiniz.)

Türkiye’den de dünyanın her yerinden olduğu gibi dükkan açılabilmektedir. Türkiye’den dükkan açanlar Etsy Payments denen Etsy’nin kendi ödeme sistemiyle ödeme alırlar. Etsy’de satıcı hesabı açmak için şirket olma zorunluluğu yoktur. Sadece kimlik belgesi, banka hesabı ve kredi kartı istemektedir.

Etsy kendine özgü farklı kuralları olan bir platformdur ve kural ihlali yaptığı takdirde satıcının hesabını önceden haber vermeksizin kapatmaktadır. Bu sebeple “deneme” amaçlı dükkan açmamanızı, önce kuralları öğrenerek ondan sonra açılış sürecine başlamanızı önemle hatırlatırım.

1. NaturalCowhideGoods 2. Vigkids 3. FourPawsAtelier
4. QUOTEx 5. FrankieNormanDesigns 6. ClassicRockCouture

Etsy’de Ne Satılabilir?

  1. Hem tasarım hem üretimi veya bunlardan sadece biri size ait olan fiziksel ürünler. Siz sadece tasarımcı ya da sadece üreticiyseniz bu durumda kurallara göre diğer tarafı Etsy’de dükkân üyesi veya üretim ortağı olarak belirtmelisiniz.
  2. Tasarımı size ait olan dijital ürünler
  3. El sanatları malzemeleri/sarf malzemeleri (Craft supply)
  4. Vintage ürünler. Etsy kurallarına göre bir ürün vintage sayılması için en az 20 yıllık olmalıdır.

Etsy’de Ne Satılamaz?

Etsy’de al-sat yapmak yasaktır. Al-sat, tasarım ya da üretimini yapmadığınız hazır ürün satmak demektir. Hazır olarak sadece sarf malzemesi ve vintage satılabilir.

Ancak hazır bir ürünün üzerinde eklemeler, kişiselleştirmeler yapabilirsiniz. O zaman al-sat sayılmamaktadır.

Bir de Etsy’de satışı tamamen yasak olan ürünler vardır. Bunlardan en yaygın olan bazıları fildişinden veya nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanlardan yapılan ürünler, ABD’nin ambargo ve ticaret kısıtlaması uyguladığı ülkelerin ürünleri, nefretçi ve ayrımcı sloganlı ürünlerdir.

Eğitmen olarak bulunduğum Küçük İşletme Hareketi sitesinde konuyla ilgili başka yazılara buradan ulaşabilirsiniz: Etsy Nedir? ve Etsy Satış

Online Etsy Eğitimi: Etsy’e Başlıyoruz. İncelemek için tıklayın:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir