ChatGPT ile Birkaç Saniyede Etsy Ürün Açıklaması Nasıl Yazılır?

Bu yazımda, ChatGPT’ye nasıl Etsy ürün açıklaması yazdırabileceğinizi anlatacağım. Böylelikle satıcıların Etsy’deki en büyük karın ağrılarından birine çözüm bulmuş olacağız. Hem üzerinizden büyük bir yük kalkacak, hem ciddi bir zaman kazanacaksınız, hem de dükkânınız daha profesyonel görünecek.

ChatGPT: Anadili İngilizce Olan ve Sizin İçin Bedava Çalışan Eleman!

Etsy dükkânımızı yönetirken tasarımcı, üretici, fotoğrafçı, SEO uzmanı, içerik üreticisi, kargo elemanı, pazarlama sorumlusu, müşteri hizmetleri yetkilisi, hepsi biziz.

İçlerinde en çilelisi nedir dersek bu sorunun cevabı her satıcıya göre değişir 🙂 Ama bana göre bu, ürün açıklaması yazmak. Çünkü İngilizceyi iyi bilmek de yetmiyor! Size de rast geliyordur.. Bazı ürün açıklamaları basit cümlelerle ama öyle doğal, öyle içten yazılmıştır ki.. Belli ki yazan kişinin hem anadili İngilizcedir, hem de ağzı güzel laf yapıyordur 🙂

Ürün bilgisi vermek ayrı, tatlı tatlı anlatıp müşteriyle bağ kurabilmek apayrı şeyler.

İşte ChatGPT anadili İngilizce olan ve dükkânınız için bedava çalışan o eleman! Artık ürün açıklamalarınız “This is a…” diye başlamayacak. Onun yerine gündelik, doğal, akıcı bir İngilizceyle yazılmış olacak.

ChatGPT ile Etsy Ürün Açıklaması Nasıl Yazılır?

1. İlk yapmanız gereken ürün için Etsy SEO’ya uygun anahtar kelimeler belirlemek, yani ürün başlığı (title) oluşturmak. Etsy SEO nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız buradaki yazılarımdan faydalanabilirsiniz.

İşe anahtar kelime belirleyerek başlıyoruz çünkü bunlar hem metnimiz için gerekli hem de Etsy SEO’ya göre ürün başlığındaki kelimeler doğal bir şekilde açıklamanın içinde geçmeli. Özellikle başlıktaki ilk 3-4 kelime, açıklamadaki ilk 155 karakter içinde yer almalı.

2. Daha sonra, bu adrese girin ve bir e-mail adresi ve şifreyle giriş yapın:

https://chat.openai.com

3. Ardından gelen chat kutusuna şu istemi yazın:

“Can you write me a product description with these keywords using all of them? Seçtiğiniz anahtar kelimeler

Enter!

Program size yanıt olarak bir metin hazırlayacak. Ama bu metin çoğu zaman ihtiyacınızdan çok daha uzun oluyor. Ürün açıklamasında her bilgiyi vermeliyiz ama gereğinden fazla uzun da olmamalı. Okunmaz ve müşteriyi yorar.

4. Bu aşamada yapmanız gereken kullanmak istediğiniz 2-3 paragrafı seçmek ve doğal durmayan ya da tekrara düşen ifadeleri silerek/uygun şekilde değiştirerek ince bir ayar yapmak.

Bu son dokunuşu sakın atlamayın! Hem insan elinden çıkmış gibi durması, hem de içeriğin özgün olması için önemli.

5. İşin “edebiyat” kısmını sanal asistanımız hallettiğine göre, bize sadece ürüne dair teknik bilgileri açıklamaya eklemek kalıyor. Yani malzeme, renk, uzunluk, boyut, format..gibi bilgiler.

Dikkat!

Programa ne kadar doğru komutlar verirseniz, o kadar sağlıklı ve doğru çıktı alırsınız. Bu komutlara (diğer adıyla istemlere) ChatGPT prompt deniyor. O nedenle seçtiğiniz anahtar kelimelerin ürünü doğru ve iyi tanımlayan ifadeler olmasına özen gösterin.

Bu yazıyı faydalı buldunuz mu? Daha fazla Etsy ipucu için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz:

@dijitalegirisim

Online “Etsy’e Başlıyoruz” eğitimini incelemek için tıklayın:

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir