Etsy’de Kargo Nasıl Gönderilir? Etsy’de Türkiye’den Ürün Gönderimi

Bu yazımda, Etsy’de kargo nasıl gönderilir, kargo maliyeti ve ücreti nasıl hesaplanır, yurt dışına hangi firmalarla gönderim yapılabilir ve free shipping konularını ele alıyorum. Türkiye’den Etsy’de satış yapmayı düşünenlerin aklına en çok takılan soruların yanıtları bu yazımda.

ETSY’DE KARGO ÜCRETİ MÜŞTERİDEN NASIL TAHSİL EDİLİR?

Ürün listelerken ürün ve kargo ücretini ayrı ayrı girersiniz. Müşteri sipariş verdiğinde ürün ve kargo ücreti ikisi birlikte Etsy hesabınıza geçer. Kargoyu da kargo firmasına ödemesini yapıp öyle gönderirsiniz. Paranızın banka hesabınıza gönderilmesi ve siparişi kargolamak birbirinden ayrı süreçlerdir. Yani teknik olarak paranızı çekmek için illa ki ürünü kargolamış olmanız gerekmez.

Satıcının ilk sorumluluğu siparişi baştan taahhüt ettiği gönderme süresi içinde kargoya vermektir.

Photo by Ketut Subiyanto

KARGO MALİYETİ ve ETSY KARGO ÜCRETİ NASIL BELİRLENİR?

Kargo ücretini belirlemek için önce kargo maliyetinizi bilmelisiniz. Bunun için de;

– Ürünlerinizi nasıl paketleyeceğinizi, ağırlık ve ölçülerini belirleyin ve

– Çalışacağınız kargo firmasından varış ülkelerine göre fiyat alın.

Etsy kargo ücretini belirlemek:

Genel prensip, ürün fiyatı ve standart kargo fiyatının birbiriyle orantılı olmasıdır. $30’lık ürüne $20 kargo ücreti müşteriyi siparişten vazgeçirecektir. Ancak neyse ki kargonun bir kısmını ürün fiyatına yedirme imkânınız var. Yani ürüne $45, kargoya $5 diyerek kargoyu daha makul bir seviyeye çekebilirsiniz. Hatta ürünü $50 yapıp free shipping de diyebilirsiniz. Etsy komisyonunu hem ürün hem kargo ücretinden aldığı için fiyatlamanız bu anlamda sonucu etkilemiyor.

Free shipping yapabilmek en güzeli ama free shipping dediğiniz zaman rakiplerinize göre fiyat çok şişiyorsa kargoyu ürün fiyatıyla arasında bir denge gözeterek fiyatlandırın.

TÜRKİYE’DEN YURT DIŞINA HANGİ FİRMALARLA KARGO GÖNDEREBİLİRİM?

PTT ile, özel kargo firmaları ile veya Navlungo, ShipEntegra gibi özel kargo hizmeti veren entegrasyon firmalarıyla Türkiye’den yurt dışına ürün gönderebilirsiniz.

Photo by Tiger Lily

PTT Kargo

Özel firmaların fiyatları biraz daha yüksek olduğu için, az sayıda siparişiniz varken başlangıcı PTT ile yapabilirsiniz. PTT’nin fiyatları daha uygun ama teslimat süreleri daha geç.

PTT’nin bu sayfasından boyutları, ağırlığı ve varış ülkesini seçerek fiyat hesaplaması yapabilirsiniz. Kolide gidecekse “koli”yi, poşete sığabilecek ufak ürünler için “mektup postası” başlığı altında “kayıtlı küçük paket”i seçin. Etsy’de teslimat aralığı girerken ise burada çıkan sürelerin üstüne 7 iş günü daha ekleyin.

PTT’nin TURPEX adlı hızlı kargo seçeneği de mevcut, onu da inceleyebilirsiniz.

Teslimatın Geç Olması Düşük Puana Sebep Olur mu?

E-ticarette hızlı teslimat elbette çok büyük avantajdır ama Etsy’de satış yapmayı düşünüyorsanız ve yeni başlarken hızlı kargo fiyatları bütçenizi aşıyorsa PTT’nin geç teslimat yapması sizi durdurmasın.

Müşteri sipariş verirken teslimat süresini görerek satın alacak. Önemli olan taahhüt ettiğiniz süreyi aşmaması. Ürünler talep görüyorsa, satış yapabiliyorsanız sonradan hızlı kargo firmalarıyla çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yalnız yavaş teslimat konusu kasımdaki büyük indirim dönemi ve aralıkta Noel yoğunluğunda sorun olabilir. Teslimat sürelerinizi buna göre daha uzun tutabilirsiniz ama fazla uzun olması satışları olumsuz etkileyeceği için, yıl sonu yoğun döneme girmeden aşağıdaki alternatifleri değerlendirmenizi öneririm.

Photo by Madison Inouye

Özel Kargo Firmaları

TNT, UPS, DHL gibi özel firmalar ya da ShipEntegra, Navlungo gibi entegrasyon firmaları birkaç günde teslimat yaptıkları ve kargolar daha iyi takip edilebildiği için daha avantajlılar. Dezavantajı ise maliyetlerinin daha yüksek olmasıdır.

Size verecekleri fiyatlar sipariş hacminizle doğru orantılı olarak düşer. Etsy’ye yeni başlarken belki zorlayabilir ama yıl sonu yoğunluğunda PTT sizi sıkıntıya sokabilir, bu sebeple kendileriyle görüşmenizi öneririm.

Bu firmalardan ShipEntegra ile ilgili daha önce yazdığım yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

ETSY FREE SHIPPING NASIL YAPILIR? (ÜCRETSİZ KARGO AYARI)

Free shipping müşterilerin satın alma kararlarını olumlu etkileyen bir seçenektir. Tabii ki ücretsiz kargo yaptığınız zaman kargo maliyetini ortadan kaldırmış olmuyorsunuz. Sadece ürün fiyatına yedirmiş oluyorsunuz. Bu şekilde fiyatlarınız rakiplere göre çok şişmiyorsa, free shipping yapmanızı öneririm.

Etsy’de Sadece ABD’ye $35 ve Üstüne Free Shipping Yapma Özelliği:

Etsy’de sadece ABD’ye $35 ve üstü siparişlerde ücretsiz kargo yapabileceğiniz bir özellik bulunuyor. Dükkânınızda normalde ücretsiz kargo yapmıyor olabilirsiniz ama bu ayarı açtığınız zaman ABD’den $35 ve üstü bir sipariş geldiğinde sistem otomatik olarak müşteriden kargo ücretini almıyor. Hesabınıza sadece ürün fiyatı geçiyor. Etsy bu özelliği açan dükkânlara ABD’den yapılan arama sonuçlarında öncelik veriyor.

ABD’ye $35 ve üstü free shipping başlatmak için hesap panelinizde Settings > Shipping Settings > Free shipping guarantee > Set free shipping’e tıklayın.

ALICI GÜMRÜK VERGİLERİ

Yurt dışından verilen siparişlerde, ürün alıcının ülkesine girerken doğabilecek gümrük vergilerini ödemek alıcının sorumluluğudur. Etsy de buradaki makalesinde bu bilgilendirmeyi yapmaktadır. ABD, müşterilerden gümrük vergisiyle ilgili herhangi bir dönüş gelmeden rahatlıkla gönderim yapabileceğiniz ülkelerden biri çünkü gümrük muafiyeti oldukça yüksek. $800’a kadar olan siparişlerde alıcılar gümrük vergisi ödemiyorlar.

Dilerseniz ürün açıklamalarının en sonuna (başına değil!) genel bir uyarı ekleyebilirsiniz. Aşağıda paylaştığım metni kullanabilirsiniz:

Please note that international buyers are responsible for any duties/customs charges and import taxes associated with shipping to their respective countries. These fees are calculated and imposed by your country when the item arrives in the country.

Bu yazıda, Etsy’de kargo gönderimiyle ilgili akıllara takılan yaygın soru ve sorunlara ve çözüm yollarına değindim. Elbette her satıcının özel durumuna göre farklı soruları olacaktır. Eğer aklınıza takılan bir şey varsa bu yazıya yorum bırakabilirsiniz.

5 comments

  1. harika birisin. kargo konusunu tek bu siteden bakıp kavrayabildim. detaylı bir anlatım olmuş sağolasın

  2. Amerika’ya giden ürünlerin faturası olması gerekiyormu ? Yoksa 800 dolarlık meblağ neye göre hesaplaniyor? Teşekkürler…

    1. Ürün gönderirken içine fiziki fatura eklemeniz gerekmiyor, ancak yine de gümrük için bir beyanda bulunuyorsunuz. Ek olarak, 800 dolarlık bir ürün gönderiyorsanız zaten faturasız çalışmamanızı öneririm, hem devletle, hem varış ülkesinin gümrüğüyle sorun yaşamamak için, hem de kargodaki muhtemel olumsuz durumlara karşı.

  3. Kargo ücreti konusunda bir sürü yeri incelememe rağmen sizin yaptığınız gibi sade ve açıklayıcı bir bilgiye ulaşmamıştım . Sağolun , varolun….

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir