Etsy’de Kargo Nasıl Gönderilir? Etsy’de Türkiye’den Ürün Gönderimi

Bu yazımda, Etsy’de kargo nasıl gönderilir, kargo maliyeti ve ücreti nasıl hesaplanır, yurt dışına hangi firmalarla gönderim yapılabilir ve free shipping konularını ele alıyorum. Türkiye’den Etsy’de satış yapmayı düşünenlerin aklına en çok takılan soruların yanıtları bu yazımda.

ETSY’DE KARGO ÜCRETİ MÜŞTERİDEN NASIL TAHSİL EDİLİR?

Ürün listelerken ürün ve kargo ücretini ayrı ayrı girersiniz. Müşteri sipariş verdiğinde ürün ve kargo ücreti ikisi birlikte Etsy hesabınıza geçer. Kargoyu da kargo firmasına ödemesini yapıp öyle gönderirsiniz. Paranızın banka hesabınıza gönderilmesi ve siparişi kargolamak birbirinden ayrı süreçlerdir. Yani teknik olarak paranızı çekmek için illa ki ürünü kargolamış olmanız gerekmez.

Satıcının ilk sorumluluğu siparişi baştan taahhüt ettiği gönderme süresi içinde kargoya vermektir.

Photo by Ketut Subiyanto

KARGO MALİYETİ ve ETSY KARGO ÜCRETİ NASIL BELİRLENİR?

Kargo ücretini belirlemek için önce kargo maliyetinizi bilmelisiniz. Bunun için de;

– Ürünlerinizi nasıl paketleyeceğinizi, ağırlık ve ölçülerini belirleyin ve

– Çalışacağınız kargo firmasından varış ülkelerine göre fiyat alın.

Etsy kargo ücretini belirlemek:

Genel prensip, ürün fiyatı ve standart kargo fiyatının birbiriyle orantılı olmasıdır. $30’lık ürüne $20 kargo ücreti müşteriyi siparişten vazgeçirecektir. Ancak neyse ki kargonun bir kısmını ürün fiyatına yedirme imkânınız var. Yani ürüne $45, kargoya $5 diyerek kargoyu daha makul bir seviyeye çekebilirsiniz. Hatta ürünü $50 yapıp free shipping de diyebilirsiniz. Etsy komisyonunu hem ürün hem kargo ücretinden aldığı için fiyatlamanız bu anlamda sonucu etkilemiyor.

Free shipping yapabilmek en güzeli ama free shipping dediğiniz zaman rakiplerinize göre fiyat çok şişiyorsa kargoyu ürün fiyatıyla arasında bir denge gözeterek fiyatlandırın.

TÜRKİYE’DEN YURT DIŞINA HANGİ FİRMALARLA KARGO GÖNDEREBİLİRİM?

PTT ile, özel kargo firmaları ile veya Navlungo, ShipEntegra gibi özel kargo hizmeti veren entegrasyon firmalarıyla Türkiye’den yurt dışına ürün gönderebilirsiniz.

Photo by Tiger Lily

PTT Kargo

Özel firmaların fiyatları biraz daha yüksek olduğu için, az sayıda siparişiniz varken başlangıcı PTT ile yapabilirsiniz. PTT’nin fiyatları daha uygun ama teslimat süreleri daha geç.

PTT’nin bu sayfasından boyutları, ağırlığı ve varış ülkesini seçerek fiyat hesaplaması yapabilirsiniz. Kolide gidecekse “koli”yi, poşete sığabilecek ufak ürünler için “mektup postası” başlığı altında “kayıtlı küçük paket”i seçin. Etsy’de teslimat aralığı girerken ise burada çıkan sürelerin üstüne 7 iş günü daha ekleyin.

PTT’nin TURPEX adlı hızlı kargo seçeneği de mevcut, onu da inceleyebilirsiniz.

Teslimatın Geç Olması Düşük Puana Sebep Olur mu?

E-ticarette hızlı teslimat elbette çok büyük avantajdır ama Etsy’de satış yapmayı düşünüyorsanız ve yeni başlarken hızlı kargo fiyatları bütçenizi aşıyorsa PTT’nin geç teslimat yapması sizi durdurmasın.

Müşteri sipariş verirken teslimat süresini görerek satın alacak. Önemli olan taahhüt ettiğiniz süreyi aşmaması. Ürünler talep görüyorsa, satış yapabiliyorsanız sonradan hızlı kargo firmalarıyla çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yalnız yavaş teslimat konusu kasımdaki büyük indirim dönemi ve aralıkta Noel yoğunluğunda sorun olabilir. Teslimat sürelerinizi buna göre daha uzun tutabilirsiniz ama fazla uzun olması satışları olumsuz etkileyeceği için, yıl sonu yoğun döneme girmeden aşağıdaki alternatifleri değerlendirmenizi öneririm.

Photo by Madison Inouye

Özel Kargo Firmaları

TNT, UPS, DHL gibi özel firmalar ya da ShipEntegra, Navlungo gibi entegrasyon firmaları birkaç günde teslimat yaptıkları ve kargolar daha iyi takip edilebildiği için daha avantajlılar. Dezavantajı ise maliyetlerinin daha yüksek olmasıdır.

Size verecekleri fiyatlar sipariş hacminizle ters orantılı olarak düşer. Etsy’ye yeni başlarken belki zorlayabilir ama yıl sonu yoğunluğunda PTT sizi sıkıntıya sokabilir, bu sebeple kendileriyle görüşmenizi öneririm.

Kargo firması deneyimim ve firma tavsiyesi buradaki yazımda.

ETSY FREE SHIPPING NASIL YAPILIR? (ÜCRETSİZ KARGO AYARI)

Free shipping müşterilerin satın alma kararlarını olumlu etkileyen bir seçenektir. Tabii ki ücretsiz kargo yaptığınız zaman kargo maliyetini ortadan kaldırmış olmuyorsunuz. Sadece ürün fiyatına yedirmiş oluyorsunuz. Bu şekilde fiyatlarınız rakiplere göre çok şişmiyorsa, free shipping yapmanızı öneririm.

Etsy’de Sadece ABD’ye $35 ve Üstüne Free Shipping Yapma Özelliği:

Etsy’de sadece ABD’ye $35 ve üstü siparişlerde ücretsiz kargo yapabileceğiniz bir özellik bulunuyor. Dükkânınızda normalde ücretsiz kargo yapmıyor olabilirsiniz ama bu ayarı açtığınız zaman ABD’den $35 ve üstü bir sipariş geldiğinde sistem otomatik olarak müşteriden kargo ücretini almıyor. Hesabınıza sadece ürün fiyatı geçiyor. Etsy bu özelliği açan dükkânlara ABD’den yapılan arama sonuçlarında öncelik veriyor.

ABD’ye $35 ve üstü free shipping başlatmak için hesap panelinizde Settings > Shipping Settings > Free shipping guarantee > Set free shipping’e tıklayın.

ALICI GÜMRÜK VERGİLERİ

Yurt dışından verilen siparişlerde, ürün alıcının ülkesine girerken doğabilecek gümrük vergilerini ödemek alıcının sorumluluğudur. Etsy de buradaki makalesinde bu bilgilendirmeyi yapmaktadır. ABD, müşterilerden gümrük vergisiyle ilgili herhangi bir dönüş gelmeden rahatlıkla gönderim yapabileceğiniz ülkelerden biri çünkü gümrük muafiyeti oldukça yüksek. $800’a kadar olan siparişlerde alıcılar gümrük vergisi ödemiyorlar.

Dilerseniz ürün açıklamalarının en sonuna (başına değil!) genel bir uyarı ekleyebilirsiniz. Aşağıda paylaştığım metni kullanabilirsiniz:

Please note that international buyers are responsible for any duties/customs charges and import taxes associated with shipping to their respective countries. These fees are calculated and imposed by your country when the item arrives in the country.

Bu yazıda, Etsy’de kargo gönderimiyle ilgili akıllara takılan yaygın soru ve sorunlara ve çözüm yollarına değindim. Elbette her satıcının özel durumuna göre farklı soruları olacaktır. Eğer aklınıza takılan bir şey varsa bu yazıya yorum bırakabilirsiniz.

Etsy eğitmeni olarak bulunduğum Küçük İşletme Hareketi sitesinde konuyla ilgili başka bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz: Etsy Kargo

BENİ INSTAGRAM’DAN TAKİP EDİN

Online Etsy Eğitimi: Etsy’e Başlıyoruz. İncelemek için tıklayın:

44 comments

 1. harika birisin. kargo konusunu tek bu siteden bakıp kavrayabildim. detaylı bir anlatım olmuş sağolasın

 2. Amerika’ya giden ürünlerin faturası olması gerekiyormu ? Yoksa 800 dolarlık meblağ neye göre hesaplaniyor? Teşekkürler…

  1. Ürün gönderirken içine fiziki fatura eklemeniz gerekmiyor, ancak yine de gümrük için bir beyanda bulunuyorsunuz. Ek olarak, 800 dolarlık bir ürün gönderiyorsanız zaten faturasız çalışmamanızı öneririm, hem devletle, hem varış ülkesinin gümrüğüyle sorun yaşamamak için, hem de kargodaki muhtemel olumsuz durumlara karşı.

 3. Kargo ücreti konusunda bir sürü yeri incelememe rağmen sizin yaptığınız gibi sade ve açıklayıcı bir bilgiye ulaşmamıştım . Sağolun , varolun….

 4. Yazı için teşekkür etmek istedim bir de ben de bişey sormak istiyorum.Bizim gümrüğümüzde takılmıyor mu gönderdiğimiz kargolar.Mesela yoğun bir şekilde satış yapmaya başladın ,gönderdiğin ürü ler kargoda bizim gümrüğe takılmıyor mu.

  1. Merhaba, rica ederim. Kargo içeriği yanlış beyan edilmişse ya da uluslararası gönderimi kısıtlanmış bir ürünse, ürüne özgü belgeleri olmalıysa ancak eksikse o zaman sorun çıkar.

  2. Kargoyu yurtdışına gönderirken herhangi bir kod paylaşmak gerekiyor mu? Yoksa sadece teslimat adresini mi yaziyoruz?

   1. Normalde sadece teslimat adresini yazıyorsunuz. Ama çalıştığınız kargo firmasıyla kendi aranızda özel bir anlaşma yapmışsanız ve size bir kod vermişlerse onu isteyebilirler ama bu Etsy dışında bir konu.

 5. Benimle aynı şehirden Amerika’ya satış yapan tanıdığım bir arkadaşım fedexe 12$ kargo ücreti ödeyerek 5 günde teslimat yapıyor. Etsy mağazasının amerika merkezli olmasının kargo ücretine bir etkisi var mı ?

 6. Merhabalar, mesela 10$ bir ürünümüz var diyelim bunun için tahmini olarak ne kadar kargo ücreti çıkar?

  1. Kargo ücreti ürünün fiyatına göre değil, boyutu ve ağırlığına bağlı olarak hesaplanır ve kargo firmasına göre de değişiklik gösterir.

 7. Merhaba. Yaziniz icin tesekkur ederim. Guzel bir bilgilendirme niteliginde. Ancak bir sorum var. Satistaki bir urun icin hizli ve standart kargo secenegi ekleyebilirmiyiz? Alici kisi satjn alim esnasinda hizli ya da standart kargo seceneklerini kullanabilirmi?

  1. Merhaba, rica ederim ben de teşekkür ederim. Evet, hızlı kargo seçeneği tanımlayabiliyorsunuz. Kargo profili içinden yapılıyor. Müşteri böylece checkout’ta iki seçeneği de görüp seçim yapabiliyor.

 8. merhaba. ben ürüne kargo ücreti girdim fakat etsy kargo ücretini bana ödemedi.
  kargo ücreti girili fakat nakliye toplamı görünüyor. neden olabilir?

  teşekkürler.

  1. Merhaba. Ürün ve kargo ücreti ikisi birlikte hesabınıza geçiyor, toplamı tekrar kontrol etmenizi öneririm. Diğer bir ihtimal de yanlışlıkla 35 dolar üstüne ABD’ye ücretsiz kargoyu açmış olabilirsiniz. Veya da ücretsiz kargo kuponu gibi bir kupon tanımlamış olabilirsiniz.

 9. Merhaba, bu başlığın konusu olmasa müsadenizle sormak isterim. Etsy hesabımı yeni açtım ve daha listeleme yapmaya başlarken hesabımın suspend olduğu bilgisi geldi. İçeriklerim özgün, ürünümse kendimize ait bir ürün. Etsy suport tan ulaştım. Dönüş bekliyorum. Sizce ne olmuş olabilir ?

  1. Merhaba. Hesapların kapatılma sebebi kural ihlalidir. Tüm kurallara hakim olunmadığı sürece bu ihtimal çok artıyor ve neredeyse her zaman sebep bu oluyor. Ancak nadir de olsa Etsy en başta kural ihlali olmasa da ürünlerin özgün olmayabileceğinden şüphelendiği için daha hesap açılışı esnasında bunu yapabiliyor. O sebeple eğer kesinlikle ihlalde bulunmadığınızdan eminseniz Etsy ile iletişime geçebilirsiniz. Hatta ürünlerin size ait olduğunu kanıtlayan görsel ve varsa belge gibi şeyler de sunarsanız hesabınız açılacaktır. Kolay gelsin.

 10. Merhaba, guzel anlatmissiniz tesekkur ederim, yanliz aklima takilan bir konu oldu. Etsy odemelerini aylik gunluk veya haftalik olarak hesabimiza gecmesine dair bir kutucuk isaretliyoruz ya, yapilan odeme bizim sistemimizde duruyor hesabimiza hemen gecmiyor bu yuzden degil mi? Mesela ben aylik tarafima odenmesini isaretledim (600 tl ve uzerinde benden 42 tl komisyon almasin diye) satisi yaptim, o sistemde bekleyecek secmis oldugum gun gelene kadar degil mi? Tarafima yapilan odeme 600 tlyi gectiyse bu secenegi degistirme sansim oluyor mu sonradan?

  1. Merhaba. Evet, seçtiğiniz periyoda göre ödeme tarihi gelene kadar ödemeniz içeride bekletilir. Önceden seçili olan periyodu da istediğiniz zaman değiştirip kısaltabilirsiniz.

 11. Merhaba, çok teşekkür ediyorum, çok faydalı anlatımlar gerçekten. Ama yine de anlamadığım bir şey var; İstanbul’dan gönderim yapan Etsy mağazası 5 USD fiyatlı ürünü nasıl oluyor da free shipping yapabiliyor; PTT ile gönderse bile 5 USD nasıl free shipping olur, aklım almıyor! Kargo maliyeti girince en az 30 USD fiyat verebiliyorum, bu mağazalar kargo maliyetini nasıl çözüyor da böyle satışları sıkça görebiliyoruz, lütfen beni aydınlatır mısınız, gerçekten çözemiyorum ;(

  1. Merhaba. Her ne kadar tanımadığım bir mağaza hakkında yorum yapamasam da ancak kendi tahminlerimi paylaşabilirim. Dükkanı yeni açmış ve satış yapıp yorum almak için şu an zararına satış yapıyordur. Dükkan yeni olmasa da tüm ürünler değil bazıları yine satış sayısını arttırmak amaçlı zararına satılıyor olabilir. Ürün çok ufak ve incedir, PTT ile zarfta gönderiyorlardır. Bu taktik ticari olarak tercih edilebilir ama ne kadar sürdürülebilir olduğu ayrı bir konu.

 12. merhaba, DHL kargo firması ETSY ile gönderi yapmak üzere benden faaliyet belgesinden tutun da banka kkb raporuna kadar çeşitli belgeler istiyor. normal mi?

 13. Merhaba cahilliğime verin lütfen ama bir şey sormak istiyorum. Ben kargomu upsle göndermek istiyorum diyelim, direkt upse gidip adresi verip mi yollayacağım yoksa Etsy sitesinden herhangi bir kod vs almam gerekiyor mu? Çünkü bakıyorum kargoya dair bir şey göremiyorum.

  1. Merhaba, estağfurullah. Hayır, Etsy’den herhangi bir kod temin etmiyorsunuz. Kargo sürecini tamamen satıcı hallediyor. İstediğiniz firmayla adrese yolluyorsunuz.

   1. Peki alıcının onaylaması gereken bir yer var mı etsyde? Çünkü gönderdim ve onaylamak için bir yer göremiyorum diyor. Para aktarımı da olmadı. Bir şey daha sormak istiyorum, depozito tutarını yanlış girdiğim için ödeme hesabım askıya alındı sanırım, nasıl düzeltebilirim. Bu yüzden mi ücret gelmiyor acaba?

    1. Hayır, alıcı onaylamıyor. Kargolayıp takip bilgilerini girmeniz yeterli. Mağazanız yeniyse Etsy parayı bir süre içeride tutar, ondan sonra hesabınıza çekebilirsiniz. Depozito tutarını yanlış girdiğiniz için ödeme hesabınız askıya alındıysa Etsy ile iletişime geçmelisiniz.

 14. Merhaba benim birkaç sorum olacak

  1. Karşı ödemeli kargo gönderebiliyor muyuz?

  2. ETSY %6.4 gibi bir kesinti yapıyor diye okudum ama kargo bedelinden de mi kesiyor bu ücreti? Dikkat mi etmedim acaba

  3. Teslimat için PTT yurtdışı kargo seçeneğini işaretledim. PTT’nin bazı ülkelere gönderimi yok görünüyor mesela ABD bunlardan bir tanesi( yüzey gönderimine kapalıdır diye bildirim alıyorum) Şimdi ABD den bir müşteri ürünlerimi almak isterse ETSY, PTT’nin bu ülkeye gönderimi kapalı mı diyor yoksa benim belirlediğim sabit fiyattan göndermemi mi bekliyor?

  4. Ülkeye özel kargo fiyatlandırması yapabiliyor muyuz? Mesela A ülkesine 150TL B ülkesine 500TL kargo ücreti şeklinde?

  1. Merhaba. 1. Hayır 2.Etsy komisyonlarını menüdeki Etsy Ücretleri bölümünden okuyabilirsiniz. 3.PTT ABD’ye gönderiyor, sadece seçtiğiniz gönderim şekli ile yapmıyor olabilirler. PTT’den bilgi almanız en doğrusu. 4. Evet

 15. Öncelikle aydınlatıcı yazınız için teşekkür ederim. Bugün karşılaştığım bir sorun ile ilgili sizden bilgi almak istedim. İlk satışımızı yaptık ve ürünü ptt kargo ile göndermek istedim. Normal gönderim 400 tl tutuyorken etsy nin ioss numarasını gitmemiz gereken şekilde gönderince 1800 tl fiyat çıkıyor. Normal gönderimde ioss numarası girilemediğni söylüyorlar. Sitede diğer satıcılarla aynı fiyat aynı kargo ücreti yazdık, bu durumda ürünün maliyeti kargo bedeli ile birlikde bizi büyük zarara sokuyor. Diğer satıcıların da bu maliyete ve bu bedellere kar elde etmedi imkansız. Kısaca ben neyi yanlış yaptım, şuan ptt nin önünde oturdum ve kara kara düşünüyorum

 16. Merhaba bir sorum olacaktı…satılan bir ürünü herhangi bir sebepten dolayı kargoya vermezsek ne olur? Şimdiden teşekkür ediyorum

 17. Merhaba,
  Bir soru sormak istiyorum. Almanya’ya Etsy üzerinden satış yaptığımız zaman Etsy bizden Lucid kaydı istiyor. Bu kaydı nasıl oluşturabiliriz acaba ? Yada gönderim yapan kargo firması tarafından mı sağlanmaktadır? Bu konu hakkında bilginiz varsa ve cevaplarsanız çok memnun kalırım.
  Saygılarımla,
  Ali

 18. Öncelikle böyle sayfa açıp insanları aydinlatiginiz için çok teşekkür ederim çok kibarsınız. Benim de herkes gibi bir sorum var ben 3d figür satmayı düşünüyorum diyelim ki ürünümüz 100 Gr ortalma kargo maliyeti ne olur

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir