Etsy’de Satışları Arttırmak: Tekrar Gelen Müşteriler

Etsy’de satışları arttırmak için çoğu satıcı dükkâna trafik çekme ve gelen trafiği satışa dönüştürebilme üzerine kafa yorar. Ancak bunu yaparken zaman zaman önemli bir fırsatı gözden kaçırırlar. Bu, hem yeni trafik getirmekten daha düşük maliyetli, hem de satışa döndürmesi çok daha kolay bir yöntemdir.

Tekrar Gelen Müşteri:

Etsy 2020 yıl sonu raporuna göre Etsy’de tekrar alışveriş yapan (geri gelen) müşteri oranı %80.

Bu muazzam bir oran.

Bir ziyaretçinin sizi bulmuş ve dükkânın kapısından içeriye girmiş olması önemli bir başarı. Bir de üstüne sipariş alabildiyseniz bu başarıyı zaferle taçlandırdınız demektir 🙂

Fakat şüphesiz bunun için belli bir emek, zaman ve para harcadınız. Karşılığında kişi geldi, sizden alışveriş yaptı. Peki sonra? Muhtemelen ne yazık ki sizi tamamen unutacak. 1 yeni müşteri getirebilmek için belli bir maliyetin altına girdiniz ve sonra onu sonsuza kadar kaybettiniz.

Ama kendimizden de biliyoruz ki, insanlar bir yerden hayatları boyunca 1 kere alışveriş yapmıyor. Aynı dükkâna tekrar geliyor. Bazen sevdiklerine de bir şeyler alıyor, almazsa tavsiye ediyor.

Adobe Digital Index’e göre tekrar gelen müşteri ziyaretinin siparişe dönme oranı ilk defa gelenlere göre tam 9 kat daha fazla.

Çünkü sizden 1 kere alışveriş yapmış olan kişi ürün ve hizmetinizi bilir ve (bir memnuniyetsizlik yaşamadıysa) size güven duyar.

Eski müşterilerin;

  • Maliyeti yeni ziyaretçi getirmeye göre daha düşüktür,
  • Satışa dönmesi daha kolaydır,
  • Çoğunlukla da sipariş başına harcama miktarı daha fazladır.

İşte bu yüzden, sizden 1 kere sipariş oluşturmuş müşterilere odaklanmakta büyük bir fırsat var.

Görsel: Liza Summer/Pexels

Peki, bir müşteriyi geri gelen müşteriye nasıl çevirebilirsiniz?

Müşterilerinizin dükkâna tekrar gelmelerini sağlamak için kolaylıkla uygulayabileceğiniz 3 yöntem var:

1. Müşteriye bir sonraki siparişinde kullanabileceği bir indirim kodu vermek

Otomatik ‘siparişiniz alındı’ notuna ekleyebilir, siparişinden sonra mesaj atabilir veya paketin içine koyabilirsiniz. “Etsy’de indirim kuponu nasıl oluşturulur?” yazım burada.

2. Paket ve ürünlerde dükkân ismi/markanızın yazması

Ürünü koyduğunuz kutularda mutlaka dükkân isminiz ve adresiniz yazsın. Üstelik kutular bazen atılmayıp evde/ofiste kullanılabiliyor, bu yüzden üstünde isminizin olması sürekli hatırlanmanızı sağlayacaktır. Pakete kartvizit eklemek de bir seçenektir.

Ürüne gelince, niteliğine göre ürüne etiket dikebilir, yapıştırabilir, baskı, damga, oyma veya işleme yapabilirsiniz, sizin için hangisi uygunsa.

Etsy müşterileri genelde “Şu dükkândan satın aldım.” değil, “Etsy’den satın aldım.” demeye meyillidirler. Sizi hatırlamaları bunun için çok önemli.

Küçük Bir Hatırlatma:

Müşterilerinize Etsy’de tanıtım, promosyon, dükkandaki yeniliklerden haberdar etme gibi amaçlarla mesaj göndermeyin, bu kural ihlalidir.

3. Müşteri ilişkilerine ekstra özen göstermek

Soruları mümkünse hemen yanıtlayın. Hemen yanıtlayamıyorsanız, biraz bekletmeniz gerekiyorsa, “araştırıp, en kısa sürede dönüş yapacağınızı” yazın.

Daha önce sipariş veren bir müşteri size bir soru sorarsa, evet/hayır sorusu bile olsa biraz daha ilgili bir şekilde yanıt verin. İsmiyle hitap edin, onu tekrar görmekten mutlu olduğunuzu belirtin. Gerekirse mesaja bir görsel ekleyin, link verin. Yönlendirin, yol gösterin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir