Etsy’de Satışları Arttırmak: Rakiplerinizin Müşteri Yorumları

Etsy’de satışları arttırmak için şüphesiz müşterilerin aradığı, istediği veya talebin yükseldiği şeyleri onlara sunabilmek çok önemli; hem üründe, hem hizmette. Kimlerin sizin ürünlerinize ilgi duyacağını, tam olarak ne istediklerini ya da nelerden şikâyetçi olduklarını bilmek ne güzel olurdu, değil mi? Böylece onlara tam istedikleri gibi ürünler sunabilir veya şikâyetçi oldukları noktaları çözerek rakiplerinizden bir adım öne geçebilirdiniz. Bu yazıda, rakiplerinizin müşteri yorumlarından bu amaçla nasıl faydalanabileceğinizi anlatıyorum.

Aslında günümüzde bunları sosyal medyada takipçilerinize doğrudan sorabilme imkânınız var. Ancak ya henüz böyle bir kitleniz yoksa? Üstelik olsaydı bile genellikle insanların bu tür bilgileri paylaşmaya ya motivasyonları ya da zamanları yoktur. Bir kısmı da sorun ya da ihtiyaçla henüz karşı karşıya gelmediği için farkında değildir ve size anlamlı bir veri sunamaz.

Hâlbuki bunları öğrenmek için her an ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir kaynak var: Rakiplerinizin müşteri yorumları.

Sizinle benzer ürünleri satan dükkânların yorumları, neleri onlardan daha iyi ve farklı yapabileceğiniz hakkında size fikirler verir:

  • İnsanlar nelerden şikâyetçi olmuş?
  • Satıcıya o dükkânda olmayan neler önermiş?
  • Ürünün/hizmetin en çok neyini beğendiğini söylemiş?
  • Ürün varyasyonlarıyla ilgili bir önerisi olmuş mu?
  • O ürünü başka nerelerde/hangi amaçla kullanmış?

Türkiye’de bu alışkanlık pek yok ama özellikle ABD’liler ürünü ve deneyimlerini uzun uzun anlatmayı çok seviyorlar. Bu da aslında diğer satıcılar için bulunmaz bir nimet anlamına geliyor. Bu imkândan mutlaka faydalanın. Diğer dükkanların yorumlarını stalk’lamak kurallara tamamen uygun 🙂 Rakiplerinizi tespit ettikten sonra sadece biraz vakit ayırmanız ve yorumları incelemeniz yeterli. Böylece bu bilgileri ürün geliştirmeden, sorun yaşanan noktaları ortadan kaldırmaya, anahtar kelime seçiminden, ürün açıklamalarına kadar birçok alanda kullanabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir