Upwork’te İş İlanlarını Bildirim Olarak Almak İçin RSS Feed Nasıl Kurulur?

Bu yazıda, Upwork’te daha hızlı iş alabilmenizi sağlayacak bir yöntemi paylaşıyorum. İlgilendiğiniz ilanları hızlı yakalamak ve hızlı başvurabilmek için RSS Feed kurarak telefon ve bilgisayarınıza bildirim olarak alabilirsiniz. Nasıl yapıldığını da hazırladığım videoda anlattım.

Upwork’te hızlı iş alabilmek için ilanlara ilk başvuranlardan olmak çok önemli. Bu, iyi bir başvuru yazısı ve teklif kadar fark yaratıyor. Bunu yapabilmek için de Upwork’teki ilanlardan hızlı haberdar olmak gerekiyor. Yoksa bulduğunuz bir ilana çoktan onlarca kişi başvurmuş olabilir.

İstisnaları olmakla beraber, bir ilana başvuran sayısı 15-20’nin üzerindeyse connects’inizi (teklif verme hakkınızı) boşa harcamamak için o ilana başvurulmaması tavsiye edilir. Bir işe bazen 50’den fazla başvuru olduğu olur ve işverenler elbette hepsine tek tek bakmaz. Genel olarak ilk gelen başvuruların sahipleriyle iletişime geçip görüşmeye başlarlar ve anlaştıkları biriyle çalışmayı başlatırlar. (Anlık başvuru sayısını ilanın altındaki “Proposals” yazan yerde görebiliyorsunuz.)

Bu durumda ilanları yayınlandığı andan itibaren ne kadar çabuk fark ederseniz o kadar iyi. Çünkü zaman geçtikçe işi alabilme şansı büyük oranda düşüyor.

İşte bu takibi RSS feed (RSS beslemesi) sağlayan uygulamalar sayesinde yapabiliyoruz. Videoda, Inoreader ve RSS Aggregator adlı 2 farklı seçenek ile bunu nasıl yapabildiğinizi gösterdim.

Inoreader pratik arayüzü ve sık güncelleme yapması sebebiyle kullanışlı bir seçenek. Hem Chrome uzantısı hem de mobil uygulaması var. Yani tarayıcınıza Chrome uzantısını eklediğiniz zaman çalışırken bilgisayarınıza bildirim alıyorsunuz. Uygulamayı telefonunuza indirirseniz telefondan da takip edebilirsiniz. Yalnız ne yazık ki telefona bildirim (push notification) gelmiyor. Onun için ücretli üye olmalısınız.

RSS Aggregator ise, arayüzü çok daha basit, güncelleme sıklığını 5 dakikaya kadar indirebildiğiniz başka bir seçenek. Masaüstünden takip için onu da tercih edebilirsiniz.

Böylece tercihlerinize özel Upwork iş ilanlarını RSS feed’leri ile hem tek bir yerde görebilecek hem de hızlı haberdar olabileceksiniz. Eğer Upwork’e yeni başladıysanız, yazılarımın tümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Beni Instagram’dan takip etmek isterseniz: @dijitalegirisim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir