Etsy Satışlarını Arttırmak İçin İşe Yarayan 10 Yöntem

Etsy dükkanınızda seyrek satış geliyorsa ya da istediğiniz seviyede değilse, aşağıda satışlarınızı arttırmaya yardımcı olacak, herkesin uygulayabileceği bazı Etsy satış tekniklerini paylaşıyorum.

Etsy, istikrarlı kazanç için istikrarlı gayret ve zaman isteyen bir platform. Bu işte hızlı bir formül yok ama kesinlikle herkesin yapabileceği ve işe yarayan yöntemler var.

Dikkat! Dükkânınızı henüz yeni açtıysanız önce fiyatlandırmalarınızı kontrol etmenizi ve indirim seçeneklerinin sizi zarara uğratmayacağından emin olmanızı hatırlatırım. Bunun için Etsy’de kar-zarar hesabı videomu izleyebilirsiniz. Buradan

1. Eksik başlık ve etiketleri tamamlamak

Etsy’de başlıklarda toplam 140 karakter anahtar kelime (keyword) ve 13 adet de etiket (tag) girme hakkınız vardır. Etsy’de ziyaretçiler sizi esasen arama yaparak bulurlar. Arama sonuçlarında çıkmanız birçok başka kriterle beraber başlık ve etiketlerinize bağlıdır. Hakkınızın tamamını kullanmamak, arama sonuçlarında çok gerilere düşmeniz hatta görünmez olmanız anlamına gelir. Etsy’nin size sağladığı bu imkânı her zaman tam kullanın.

2. Görsellerin ilk karesini değiştirmek

Imagineered

Çok basit gibi görünen ama bazen müthiş fark yaratan bir yöntemdir. Müşteriler Etsy içinde arama yaptığında arama sonuçlarında thumbnail olarak ilk kareyi görürler ve aslında müşteriyi yakalamak ilk kareye bağlıdır demek çok da yanlış olmaz! İlk karenin ürünü net gösteren, karışık olmayan, basit, aydınlık ve styling yapılmış bir çekim olmasına özen gösterin.

 3. Listing’lere video eklemek

Etsy’nin 2018’deki bir müşteri araştırmasına göre ürün videoları fotoğrafın sağlayamadığı bilgiler vererek ve güven duygusunu arttırarak müşterilerin satın alma kararlarını olumlu yönde etkiliyor.

Ürün videoları;

-5-15 sn. arası uzunlukta olabilirler ve sessizler.

-Profesyonel çekim olması asla gerekmiyor ama aydınlık ve net olması çok önemli.

-Ürünün detaylarını gösterebilir, kullanımı esnasında çekilmiş olabilir ya da yapılış aşamalarını gösteren hızlandırılmış video olabilir.

4. Ürün sayınızı arttırmak

Ne kadar farklı model, o kadar çok satış ihtimali. Ürün sayısını arttırmak hem aramalarda eriştiğiniz müşteri sayısının, hem de bir müşteriye sunduğunuz seçeneğin artması demektir. Bundan tam verim almak için de, hepsinde aynı etiket ve anahtar kelimeleri kullanmak yerine, farklı SEO yapın. Mutlaka daha az ürünle de başarıyı yakalamış satıcılar var elbet ancak bu istisnadır. Etsy’de düzenli satış yapmak açısından 100 ürünün önemli bir eşik olduğu kabul edilir.

5. About Shop (Dükkan Hakkında) bölümüne fotoğraf ve video eklemek

About shop bölümüne 1 video ve 5 adet fotoğraf eklenebiliyor. Ürünlerin arkasındaki gerçek kişiyi görmek ziyaretçilere çok büyük güven verecektir. Kendiniz görünmek istemezseniz, ürünlerin yapım aşamasını, çalışma ortamınızı gösterebilir ya da paket açma videosu yapabilirsiniz.

6. Müşterilere sonraki siparişleri için indirim kodu vermek

Müşterilerinize siparişlerinden sonra teşekkür notuyla birlikte indirim kodu göndermek onları dükkânınıza tekrar gelmeye teşvik eder.

Etsy’de indirimlerle ile ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Teşekkürler notu için ilk başta kart bastırmak istemiyorsanız hiç sorun değil, elle de yazabilirsiniz.

7. Favoriye alanlara ve sepette ürün bırakanlara indirim kodu göndermek

Önce bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli noktayı paylaşayım: Müşteriniz olmayan kişilere, mesela ürünlerinizi favoriye alanlara indirim kodu göndermek, dükkana davet etmek gibi eylemler Etsy’de kural ihlalidir. Favoriye alanlara ve sepette ürün bırakanlara indirim kodu gönderme işlemini panelinizden ayarlıyorsunuz ve Etsy sizin adınıza gönderim yapıyor.

8. ABD’ye $35 ve üstüne ücretsiz kargo yapmak

ABD’ye $35 ve üstü siparişlerde ücretsiz kargo yapma seçeneği var ve Etsy bu özelliği açanlara ABD’den yapılan arama sonuçlarında öncelik veriyor. ABD Etsy’nin 1 numaralı pazarı olduğu için bu imkanı mutlaka değerlendirmeye çalışın. Fiyatlandırmalarınızı öyle yapın ki, ABD’den sipariş aldığınızda ek kargo ücreti almadan kar etmeye devam edin. Bu noktada yine buradaki kar-zarar hesabı videom size yardımcı olacaktır.

9. Yorum istemek

Müşterilerinizden sipariş sonrası yorum istemenizde hiçbir sakınca yok, hatta çok faydası var. Etsy kurallarına da uygun, o konuda da içiniz rahat olsun. Kurallara aykırı olan, olumlu yoruma karşılık hediye veya indirim kuponu gibi tekliflerde bulunmaktır. Bir de bu konuda ısrarcı olmayın yeter 🙂 1 mesaj yeterli. Müşteriye siparişi teslim edildikten sonra mesaj atabilir veya paketin içine koyduğunuz teşekkürler notunda da isteyebilirsiniz.

10. Sosyal medyada istikrarlı ve özenli paylaşım yapmak
 
Dükkanımıza ziyaretçi getirme işini tek başına Etsy’ye bırakamayız. Yabancı müşterilere yönelik, sadece İngilizce paylaşım yaptığınız (Google Translate işinizi görecektir) ve Etsy dükkanınıza yönlendirdiğiniz bir sosyal medya hesabı açın. Ürünlerinize ve hedef kitlenize uygun 1 ya da 2 mecra başlangıç için yeterli olacaktır. Sosyal medyadaki emeklerinizin karşılığını almak biraz zaman alabilir ancak size sıfır maliyetle trafik sağlayacak. Püf noktaları; o mecranın algoritmasına uygun içerikler oluşturmak ve istikrarlı paylaşım. Dijital ürün yapıyorsanız Pinterest dijital ürünlerde en çok dönüşüm alabileceğiniz mecra.

Yazıyı faydalı buldunuz mu? Sorularınız varsa yorumlara bırakabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir