Etsy’de Kargo: Satıcıların En Çok Aklına Takılan 5 Soru ve Cevabı

Etsy’de satış yapmayı isteyenlerin aklına en çok takılan konulardan biri Etsy’de kargo. Bu yazıda kargoyla ilgili en çok merak edilen 5 soruyu cevaplıyorum.

1. Etsy’de kargo ücretini kim öder?

Satıcı listeleme yaparken ürün ücreti ile beraber kargo ücreti de girer. Müşteri de sipariş verirken ikisini birlikte öder. Yani hem kargo hem ürün ücreti ikisi aynı anda satıcının hesabına geçer. Daha sonra satıcı taşıyıcı firmaya firmanın o gönderi için istediği kargo ücreti neyse onu ödeyip gönderimi öyle yapar.

2. En uygun yurt dışı kargo firması hangisi?

Taşıyıcı firmanın size vereceği fiyatlar ürün çeşidine, boyutuna, ağırlığına, varış ülkesine ve ayda kaç tane kargo çıkardığınıza göre değişir. O yüzden farklı firmalarla görüşüp kendinize en uygun seçimi yapmalısınız. Ancak genel olarak PTT’nin teslimat sürelerinin uzun ancak fiyatlarının biraz daha düşük, özel firmaların ise biraz daha maliyetli ancak teslimatlarının daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Yine de karar vermeden önce piyasadaki seçenekleri araştırmanızı öneririm.

3. Kargo ücretleri oldukça yüksek. Bu müşteriyi kaçırmaz mı?

Etsy’de kargo ücretini ürün fiyatına yedirme imkânınız var. İkisini de istediğiniz gibi belirleyebiliyorsunuz. Kısmen veya -ürün fiyatı rakiplerinize göre çok şişmiyorsa- tamamını ürün fiyatına ekleyebilirsiniz.

4. Ücretsiz kargo (free shipping) dediğimde kargo ücretini ben mi ödüyorum, alıcı mı?

Ücretsiz kargo demek siparişin kargo bedelini 0 girmektir. Yani müşteri sipariş esnasında ek kargo bedeli ödemez. Ancak bu durum satıcı için gerçek kargo bedelini ortadan kaldırmaz. O sebeple kargo maliyetinizi kurtaracak bir ürün fiyatlandırması yapmalısınız ki zarar etmeyin.

5. Gümrük vergisi ne kadar ve nasıl ödeniyor?

Gümrük vergisi diye geçen ifade varış ülkesinde doğan vergilerdir ve bunları bilmek ve ödemek her zaman alıcının sorumluluğundadır. Etsy de kendi makalelerinde kuralın böyle olduğunu belirtmektedir.

Bu konuyla ile ilgili tüm yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz: Etsy’de Kargo

Online “Etsy’e Başlıyoruz” eğitimini incelemek için tıklayın:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir