Etsy SEO Güncellemesi: Yapmanız ve Kaçınmanız Gerekenler Nedir?

2022’nin mayıs ayında Etsy SEO güncellemesi yaptı. Bununla beraber artık ürün açıklamaları da Etsy’de SEO’ya dahil oldu. Yani Etsy arama sonuçlarını sıralamak için artık ürün açıklaması (item description) bölümünü de tarayacak. O yüzden artık başlıkta kullandığınız anahtar kelimeleri ve listing etiketlerini (tags) de açıklamaya dahil etmelisiniz.

Ama bunun çok önemli bir PÜF NOKTASI var:

Bu kelime ve terimleri açıklamaya MANTIKLI bir şekilde ve MAKUL sayıda serpiştirmelisiniz.

X Başlığı birebir kopyalayıp açıklamaya yapıştırırsanız

X Çok fazla sayıda tekrar yaparsanız

Bu iyi bir şey yapıyorum derken SEO’nuza zarar verecektir.

Metin insan elinden çıkmış gibi ve yine bir insanın okuyabileceği doğallıkta olmalı. Sırf kelimelere yazıda yer vermek adına gereksiz veya anlamsız kullanımlar müşteri deneyimini olumsuz etkileyecektir. Uzmanlar buna “Write for people and optimize for Google” diyor yani “İnsanlara göre yaz, Google’a göre optimize et.” Özetle metniniz hem insan dostu, hem Google dostu olmalı.

Ayrıca bu tip manipüle edici davranışları Google cezalandırarak sizi arama sonuçlarında geriye atıyor. Hiçbir platformun Google’dan bağımsız hareket etmediğini düşünürsek, Etsy’nin de er ya da geç böyle yapacağını söyleyebiliriz.

Şimdi size, metinlerinizi yazarken SEO’yu daha da güçlü hale getirmek için bir ipucu vereceğim.

Listing başlığındaki ilk 3-4 kelimeyi, açıklamanın en başındaki ilk 155 karakter içinde kullanın. (Bu da genellikle ilk 2-4 cümle oluyor.)

Neden?

Google’da bir arama yapıldığında, çıkan sonuçların altında çoğu zaman 2 satırlık bir kesit görürsünüz. Arama sonucunun hemen altında yazan, o sayfanın içeriğiyle ilgili fikir veren, maksimum 155 karakter olan bu kesite meta description adı verilir.

Google’da bir aratma yaptığımda çıkan blog yazım

Eğer aratılan terim meta description içinde yer alıyorsa, arama motoru bu bölümü de göstermeye daha istekli olur. (Hatta bold ile öne çıkardığını da görselde görebilirsiniz.) Bu, arama yapan kişi tarafından tıklanma isteğini arttırarak Google’a -dolaylı olarak- arama sonucunun yani sayfanızın iyi bir sonuç olduğu bilgisini verir. Bu da sizi zamanla daha yukarı taşıması anlamına gelmektedir.

SONUÇ:

Eğer “Ben zaten Etsy’de ürün açıklaması yazarken buna dikkat ediyordum” diyorsanız harika, o zaman bu durum sizi pek etkilemeyecek.

Yapmayanlar içinse Etsy arama sonuçlarında geriye düşmemek için mevcut listing’lerinizin açıklamasını buna göre düzenlemeli ve yenilerini de artık buna uygun yazmalısınız.

Etsy SEO konusuyla ilgili diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Eğitmen olarak bulunduğum Küçük İşletme Hareketi sitesinde konuyla ilgili başka bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz: Etsy SEO

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir