Etsy Reklamları ve Etsy’de Reklam Verme Ücretleri (2023 Güncel)

Bu yazıda, güncel olarak Etsy’de reklam sisteminin nasıl işlediğini, Etsy’deki reklam çeşitlerini ve reklam ücretlerini bulacaksınız.

Offsite Ads ve Etsy Ads olarak 2 farklı türde Etsy reklamları bulunmaktadır. Kısaca Offsite Ads, Etsy’nin site dışında verdiği reklamlardır ve bunlardan sadece satış olması halinde komisyon alır. Etsy Ads ise satıcının belirlediği günlük bütçe çerçevesinde ürünlerinin sitedeki arama sonuçlarında ve kategori sayfalarında öne çıkartılmasıdır. Harcama satıcının günlük bütçesinden yapılır, satıştan ise komisyon alınmaz. Detaylarına bakalım.

Offsite Ads Nedir?

  • Etsy kendi bütçesinden Google ve çeşitli sosyal medya platformlarında ürünler için reklam verir.
  • Satış olması halinde ürün+kargo bedeli üzerinden komisyon alır.
  • Geriye doğru son 365 günlük geliriniz $10,000 altındaysa Offsite Ads’e katılım isteğe bağlıdır, üstündeyse zorunludur.
  • Son 365 gün içerisinde $10,000 altında kazanç elde edenler için komisyon oranı %15’tir ve bu gruptakiler Offsite Ads’i isterse kapatabilirler. $10,000 ve üstünde kazananlar içinse komisyon oranı %12’dir ancak bu gruba girenler Offsite Ads’i kapatamazlar.

Offsite Ads Nasıl Kapatılır ve Geri Açılır?

Sadece son 365 gün içerisindeki geliri $10,000 altında olanlar Offsite Ads’i kapatabilirler. Shop Manager > Settings > Offsite Ads > Stop promoting my products butonuna tıklayarak durdurabilir ve istediğiniz zaman aynı yerden tekrar başlatabilirsiniz.

Offsite Ads ile İlgili Önemli Bilgilendirme: 30 Gün Kuralı

Diyelim ki bir ziyaretçi Offsite Ads’e tıklayarak dükkânınıza geldi ancak herhangi bir sipariş oluşturmadı. O andan itibaren 30 gün boyunca Offsite Ads kesintisi vereceği her siparişten yapılır. Üstelik sadece reklamına tıkladığı ürünü değil, başka bir ürün de alsa aynı kesinti yine uygulanmaktadır.

Etsy Ads Nedir?

Etsy Ads, isteyen her dükkân sahibinin istediği zaman panelinden başlatıp durdurabildiği site içi reklamlardır.

  • Satıcı günlük $1’dan başlayan bir maksimum bütçe belirler.
  • Ücretlendirme sadece tıklama başına yapılır. Sipariş geldiği takdirde bir komisyon alınmaz.

Etsy Ads Arama Sonuçlarında Neye Göre Gösterilir?

Site içi reklamların hem çok sayıda gösterilmesi hem de doğru kişilerin önüne çıkması 3 şeye bağlıdır: Günlük bütçeniz, dükkân-ürün SEO’su ve listing’in ilk karesi. Bütçe ne kadar yüksekse o kadar çok sayıda gösterim yapılır, aynı zamanda SEO’nuz ne kadar kuvvetli ve doğru ise reklam o kadar doğru aramalarda çıkacaktır ve ilk kare ne kadar iyi ise, o kadar çok tıklanacaktır.

Etsy Maksimum Reklam Bütçesini Neye Göre Belirler?

Reklam verebileceğiniz günlük minimum bütçe $1’dır. Maksimum ise Etsy tarafından belirlenir. Günlük bütçeniz düzenli olarak tükeniyorsa, siz reklam verdikçe ve reklam faturanızı da ödedikçe Etsy maksimum bütçeyi arttırır.

Etsy Ads Reklam Sonuçları Nasıl Değerlendirilir?

Reklamınızın performansını Etsy Ads sayfanızdaki istatistikler söyler. Bu göstergeler sorunun neden kaynaklandığı ve nasıl çözebileceğinizi gösterir:

Ad Views (Gösterim):

Eğer gösterim sayısı azsa, sorun çoğu zaman SEO ile alakalıdır (kısaca başlık ve etiketlerin ne kadar doğru ve güçlü olduğu). SEO kesinlikle iyi ise diğer reklamlarla rekabet edebilmek için bütçeyi arttırmak gerekir.

Clicks (Tıklama):

Eğer gösterim sayısı iyi ama tıklama sayısı düşükse bu insanların listing’i pas geçtiği anlamına gelir. Sorun ilk görsel, başlık veya fiyatı olabilir. İlk resmi daha iyi bir kareyle değiştirmeyi deneyin. Başlığın ilk görünen 4-5 kelimesi ise ürünü net tanımlayan kelimeler olsun.

Orders (Sipariş):

Eğer tıklama sayısı da iyi ama ziyaretler siparişe dönmüyorsa her şeyi tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Görsellerden yetersiz açıklamalara, kargo ücretinden dükkânın güven verip vermemesine kadar farklı sebepleri olabilir.

Etsy Ads sizin adınıza satış yapamaz, sadece dükkânınıza ziyaretçi getirebilir. Satışı yapma sorumluluğu satıcıya aittir 🙂 Reklamlardan tam verim almak için, reklamı hem dükkân hem listing’leri eksiksiz olarak oluşturduktan sonra başlatın. Aksi durum bir maliyete katlanarak dükkâna getirdiğiniz ziyaretçiyi kaybetmenize sebep olabilir.

Bu yazıdaki bilgiler en güncel Etsy reklamları uygulamalarına göre yazılmıştır. Herhangi bir değişiklik olması halinde güncel durumu yine bu yazıda bulabilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa yorumlara bırakabilirsiniz. Reklam harcamalarınızın karşılığını almanız dileğiyle 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir